- Kategorie
- Szukaj
-
Listwy zasilające
Listwa zasilająca – listwa przeciwprzepięciowa, czy zwykły przedłużacz?
Listwy zasilające nieprzypadkowo cieszą się stale wysoką popularnością. Jakkolwiek dobrze inżynierowie przyłożą się do projektu sieci elektrycznej, liczba gniazd w domu zawsze będzie zbyt mała. Listwy elektryczne, niezależnie czy masz na myśli listwy przeciwprzepięciowe, wyposażone w bezpieczniki topikowe, czy standardowe listwy zasilające, poprawią komfort podczas korzystania z pomieszczeń. Co zyskasz stosując przedłużacz?
-
zwiększony zasięg: znaczna długość kabla sprawi, że swobodnie podepniesz do sieci elektrycznej zazwyczaj krótkie przewody, w jakie wyposażone są urządzenia elektryczne;
-
wygodę użytkowania: listwę zasilającą możesz swobodnie zwinąć i przenieść w inne miejsce lub schować – jest bardzo kompaktowa;
-
ochronę gniazd naściennych: wiele osób lubi wypinać podłączone urządzenia ciągnąc za kabel, co prowadzi do wyrywania gniazdka – stosując przedłużacz niwelujesz to zagrożenie;
-
dobrze zorganizowane stanowisko pracy: przestrzeń ergonomiczna zamiast zwitków plączących się kabli.
Listwa przepięciowa – chroń swój sprzęt komputerowy i inne urządzenia
Skoki napięcia są jednym z zagrożeń, na które narażone są urządzenia elektryczne – zwłaszcza bardziej wrażliwe, jak np. komputery i inna elektronika. Podczas burzy nie wystarczy, że masz listwę z uziemieniem, choć ma ona pewne niewątpliwe zalety – potrzebna będzie raczej listwa przeciwprzepięciowa. Wyładowania elektryczne to jednak nie jedyne sytuacje, w których dochodzi do skoku napięcia. Również gdy masz do czynienia z włączania lub wyłączania dużych obciążeń do sieci – lub ze zwarciem – mogą pojawić się przepięcia, czyli nagłe, krótkotrwałe podwyższenie napięcia. W przypadku wystąpienia tego zjawiska, podłączone urządzenia narażone są na poważne ryzyko. Przepływający przez nie prąd o zwiększonym natężeniu w najlepszym wypadku jedynie zakłóci ich funkcjonowanie (np. reset ustawień) lub skróci czas ich życia (materiały szybciej się degradują). Może dojść jednak do nadtopienia lub wręcz stopienia izolacji przewodów, a w konsekwencji przepalenia urządzeń elektrycznych. To z kolei może wywołać pożar. Stosując odpowiednie zabezpieczenie antyprzepięciowe uchronisz się przed najgorszym.
Jak działają listwy antyprzepięciowe? – odetnij się w porę od sieci elektrycznej!
Listwa przepięciowa to najlepszy strażnik Twoich urządzeń. Jak to działa? Zależnie od konstrukcji, stosowane są bezpieczniki topikowe, warystory lub diody transilowe. Listwa antyprzepięciowa monitoruje napięcie w sieci, a w przypadku pojawienia się przepięcia pozbawia układ urządzeń zasilania. W przypadku gdy wykorzystywane są bezpieczniki, przepalają się one, rozłączając obwód; listwy z diodami transilowymi natomiast przekierowują nadmiar energii do uziemienia. Listwa antyprzepięciowa może być ponadto wyposażona w filtry, np. filtr przeciwzakłóceniowy RFI/EMI, dający dodatkową ochronę najbardziej wrażliwym elementom elektroniki.
Jaka listwa antyprzepięciowa na wypadek awarii sieci elektrycznej? – odpowiednie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w Twoim domu
Na co zwrócić uwagę, wybierając listwę antyprzepięciową? Przede wszystkim na cechy wspólne dla każdej listwy: maksymalne obciążenie, długość przewodu i zdolność do podłączenia wielu urządzeń. Ważne jednak są również jej specyficzne parametry: jak szybki jest czas reakcji układu chroniącego przeciw przepięciami (zalecane: poniżej 25 ns), czy poziom protekcji wykazywany przez zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (np. 2 kV plasuje się między I a II kategorią przepięciową). Weź pod uwagę również jak wiele energii może zaabsorbować.
Jaka listwa zasilająca sprawdzi się w ogrodzie? – wybierz odpowiednią barwę i długość przewodu
Ogród nie jest może miejscem najczęściej kojarzonym z listwą zasilającą, a to dlatego, że do rozprowadzania prądu stosuje się zwykle jej szczególny wariant, zwany przedłużaczem bębnowym. Przedłużacz, nawinięty na cylinder, jest szczególnie użyteczny podczas prac w plenerze – możesz go łatwo rozwijać i zwijać (przeznaczona do tego jest ergonomiczna rączka) oraz przenosić (ma też dedykowany uchwyt). Jego wyróżniający się, jaskrawopomarańczowy kolor sprawi, że łatwo będzie odnaleźć go w zieleni podwórka – nie ryzykujesz zatem, że ulegnie skoszeniu razem z trawą.
W naszej ofercie znajdziesz modele, które różni nie tylko długość przewodu (nawet do 50 m!), ale także przekrój poprzeczny żyłek w jego wnętrzu. Wpływa on na to o jak wysokim natężeniu prąd może przezeń popłynąć (10 A, a może 16 A?), co przekłada się wydatnie na maksymalne obciążenie, jakie będzie w stanie udźwignąć. Warto również przyjrzeć się jaki stopień ochrony oferuje dana listwa zasilająca – do zastosowań w ogrodzie dobrze mieć IP44, ale jeszcze lepiej – IP65.
Jakie cechy powinny mieć listwy elektryczne? Czym kierować się przy zakupie listwy zasilającej?
Część cech, np. odcinanie zasilania gwarantowanego przez listwy antyprzepięciowe, czy długość kabla, jest szczególnie ważna w konkretnych zastosowaniach. Inne listwy elektryczne, używane głównie we wnętrzach, posiadają jednak szereg mniej specyficznych cech, które również warto rozważyć. Niech nie skusi Cię jedynie najniższa cena, zanim obejrzysz co jeszcze mamy w ofercie!
Maksymalne obciążenie – zasilanie telewizora, komputera i innych urządzeń
Od tego parametru – jakie maksymalne obciążenie można podłączyć do listwy – zależy jej użyteczność. W praktyce mówi ono o tym, ile komputerów i innych urządzeń możesz bezpiecznie podpiąć. Jeśli będzie zbyt niskie, zasilanie okaże się niewystarczające, a listwa lub sprzęty mogą ulec awarii.
Trzy, czy cztery gniazdka? – listwa zasilająca z gniazdami w odpowiedniej ilości, rodzaju i konfiguracji
Jedną z najważniejszych cech jakie posiada listwa zasilająca są gniazda w odpowiedniej ilości – czasem wystarczają trzy (np. jeśli nie chcesz stworzyć wrażenia chaosu w niewielkiej kuchni, montując listwę na ścianie), podczas gdy innym razem potrzebne będzie pięć (np. w otoczeniu telewizora lub komputera). Ponadto, nieraz pomaga gdy listwa wyposażona jest w porty usb – do ładowania telefonu nie będziesz potrzebował niezgrabnej wtyczki. Jeśli Twoja sieć posiada uziemienie, wybierz gniazda z bolcami.
Podświetlany wyłącznik – nie tylko gadżet
Wyłączniki w listwach wyglądają ładnie – świecą w ciemności, ułatwiając odnalezienie gniazdek. Nie są jednak tylko elementem ozdobnym. Sprzęty elektryczne pobierają energię elektryczną również kiedy nie pracują (oznaką tego są np. czerwona lampka telewizora lub ciche buczenie ładowarki). Wyłącznik pozwoli Ci zaoszczędzić prąd i przyczyni się do ochrony środowiska.
Dodatkowe istotne cechy – możliwości montażu, wygląd i inne
To jednak nie koniec! Zwróć uwagę na to, czy listwa ma gniazda pod wygodnym kątem (zwłaszcza do wpinania dużych wtyczek), czy można ją łatwo przytwierdzić do pionowej powierzchni (lub od spodu blatu), czy choćby jaki ma kolor – dostępne są klasyczne czarne i białe, a ponadto widoczne z daleka pomarańczowe i maskujące się wśród gałęzi choinki o zielonym ubarwieniu kabla.