- Kategorie
- Szukaj
-
E40
Żarówki LED E40 – niezawodne źródła światła ulicznego
Żarówki LED E40 to jeden z najpopularniejszych typów oświetlenia, po który sięgają zarówno instytucje państwowe, czy zakłady pracy, jak i prywatni użytkownicy. Rozbijmy tę nazwę na komponenty składowe i przyjrzyjmy się żarówkom LED E40 z każdej strony. Oznaczenie E40 składa się z dwóch członów: E to skrót od Edison, mówiący, że wykorzystany został gwint Edisona – okrągły w przekroju, przypominający nieco śrubę. 40 z kolei odnosi się do jego średnicy – żarówka LED E40 to największe źródło światła w tym standardzie, o średnicy gwintu 40 mm. Z tego powodu otrzymała obiegową nazwę Goliat. Żarówki LED E40, ze względu na swoje rozmiary, potrzebują wyjątkowo dużej oprawy. Dzięki emitowanej ilości i jakości światła będą idealne wszędzie tam, gdzie chcesz dokonać oświetlenia dużej powierzchni.
Oświetlenie LED – zalety wyboru nowoczesnej technologii
Lampy i żarówki LED E40 stanowią jedną z grup dynamicznie rozwijających się źródeł światła od około dwóch dekad, kiedy na rynku zaczęły się pojawiać białe LEDy w ilościach umożliwiających komercjalizację. Co sprawia, że technologia LED króluje w porównaniu z innymi żarówkami?
-
Najważniejsza z punktu widzenia użytkownika jest wydajność energetyczna lampy, a tu żarówka LED nie ma sobie równych. Tradycyjne żarówki wolframowe emitowały światło z rozgrzanego drucika, co oznacza, że znaczna część energii była marnowana – wydzielana w formie ciepła. Żarówki LED oczywiście też się grzeją, jednak ze względu na ich działanie – opierające się na procesach fizyki ciała stałego – zachodzi ono w dużo mniejszym stopniu. W związku z tym użycie LED E40 jest gwarantem oszczędności, a ta porównywalna moc żarówki LED zapewni kilka razy większy strumień światła, niż oświetlenie innego rodzaju.
-
Drucik wolframowy, przez który przepływa wystarczająco wysoki prąd, świeci w pełnym spektrum. Przeciwnie, żarówki LED składają się z wielu diod, z których każda emituje jednocześnie tylko trzy kolory: czerwony, biały i niebieski, co odbieramy zbiorczo jako biały. Co z tego wynika? LED nie wysyła niepotrzebnie podczerwieni ani ultrafioletu, który może powodować choroby skóry – w tym nowotwory.
-
Tradycyjne żarówki żarowe z czasem świecą coraz słabiej, aż wreszcie gasną po około tysiącu godzin pracy. Tymczasem żarówka LED po do samego końca będzie świecić w pełni. Ponadto, koniec ten nastąpi po kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dłuższym okresie użytkowania!
Gdzie jest wykorzystywana żarówka LED E40? – oświetlenie zewnętrzne
Żarówki LED E40 są ponadto zdecydowanie bardziej odporne na wstrząsy, niż E40 innych rodzajów. Nie posiadają cienkiego drucika wolframowego, który mógłby łatwo ulec zerwaniu (tak jak w żarówkach żarowych). Na ogół nie są wykonane ze szkła, dzięki czemu trudniej je zbić (a do tego nie posiadają wewnątrz szkodliwych substancji, jak np. lampy rtęciowe). Dodatkowo, w ich wnętrzu nie panuje próżnia, zatem w przypadku uszkodzenia obudowy nie zajdzie zjawisko implozji. W związku z tym są idealne zarówno na parkingi, jak i do oświetlania ulic (tak małych, jak i szerokich arterii), czy hal produkcyjnych – wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko narażenia na poważne wstrząsy, ciągłe wibracje, czy ataki wandali. Nie oznacza to jednak, że nie można użyć jej wewnątrz – ze względu na dużą moc będzie jak znalazł w większym biurze, ale i z powodzeniem oświetli sklep lub jego witrynę.
Na jakie cechy zwrócić uwagę? – parametry stosowanych żarówek E40
Do oprawy E40 możesz wkręcić dowolną żarówkę LED, jednak nie każda da ten sam efekt. Oświetlenie musi być przemyślane pod kątem zastosowanie – w zależności od miejsca montażu inne cechy będą ważne. Przeglądając dostępne w naszym sklepie żarówki LED E40 zwróć uwagę na następujące parametry:
Kąt świecenia lampy – zdolność do oświetlania dużych powierzchni
Kąt świecenia żarówki LED określa jej zdolność do rozpraszania światła. Przykładowo, żarówka LED, której kąt świecenia wynosi 40°, będzie emitowała zwłaszcza na wprost – w sam raz do punktowego rozjaśnienia konkretnych elementów. Jeśli żarówki E40, których szukasz, mają być wykorzystane w lampach ulicznych, lepszym pomysłem będzie wybór możliwie szerokiego kąta świecenia – nie tylko otrzymasz bardziej równomierne i pozbawione kontrastów oświetlenie, ale też mniej oślepiające, więc bardziej przyjazne dla oczu. Warto zdecydować się na LED E40 z mleczną obudową, dzięki której uzyskasz dodatkowy efekt rozproszenia. Żarówki E40 możesz spotkać też w różnych kształtach, które nieraz odzwierciedlają sposób ułożenia dioda wewnątrz – te bardziej okrągłe na ogół charakteryzuje szerszy kąt świecenia.
Klasa energetyczna oświetlenia – inwestycja na przyszłość
Być może niepokoi Cię, gdy zerkasz na opakowanie i widzisz, że żarówka LED jest słabo oceniona – jej klasa energetyczna to zaledwie F? Nie panikuj! W roku 2021 nastąpiła poważna zmiana w strukturze klas energetycznych, zgodnie z którą kryteria zostały przesunięte, a klasy z oznaczeniem '+' usunięte. Klasa energetyczna F w nowym systemie to odpowiednik wcześniejszego przedziału od B do A+. Obecnie nie tak łatwo znaleźć oświetlenie odpowiadające najwyższym klasom – mimo to technologia LED to wciąż najbardziej energooszczędne i przyjazne środowisku żarówki, do jakich mamy dostęp!
Barwa i jasność światła – światło do wnętrza, czy na autostrady?
Każda żarówka LED może zostać opisana przez dwa łatwo zauważalne parametry: jej moc i barwa światła od razu rzucają się w oczy. Jakie wybrać? Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz zamontować swoje żarówki E40. Jeśli celem jest zewnętrzna instalacja – lampa uliczna, parkowa lub robocza – albo oświetlenie hali lub innej znacznej przestrzeni, będziesz potrzebował możliwie wysokiego strumienia światła, dochodzącego nawet w okolice 10 000 lm. Jeśli to lampy wewnętrzne, np. na korytarze, wystarczy ~3000 lm.
Masz również do wyboru dwa odcienie, czy kolory światła, wyrażane przez temperaturę barwową. 4000 K odpowiada cieplejszej, bardziej żółtej tonacji i lepiej się sprawdzi w przytulnych pomieszczeniach, przyczyniając się do zbudowania atmosfery bezpieczeństwa. Druga strona zakresu, okolice 6000 K, to chłodna, lekko niebieska biel, dzięki której E40 zwiększy zdolność skupienia.