• Czujniki ruchu

Czujniki ruchu – włącz światło bezdotykowo

Wtyczki i włączniki to nie jedyny sposób uruchamiania urządzeń elektrycznych. Czujniki ruchu stanowią nowoczesną metodę sterowania zasilaniem, która opiera się na wykrywaniu poruszających się obiektów. Muszą one znaleźć się w polu detekcji – włączniki ruchu działają na podczerwień – aby aktywować układ elektroniczny podający (lub odcinający) napięcie na dalsze sprzęty. Stan ten utrzyma się przez ustalony wcześniej czas, po czym zasilanie zostanie odłączone. W naszej ofercie dostępne są wykonane z trwałych materiałów urządzenia, które zamontujesz bez trudu. Jak możesz je zastosować?

Czujnik ruchu – idealny do oświetlenia LED

Typowym przykładem, w którym sprawdzają się czujniki ruchu, jest sterowanie wszelkiego rodzaju lampami, zwłaszcza zewnętrznymi. Dla wielu osób wygodnym jest montaż oświetlenia LED ponad wejściem do domu, podjazdem lub garażem – dzięki zastosowaniu czujnika ruchu lampy te zaświecą się dopiero wtedy, gdy podejdziesz (wyobraź sobie np. późny powrót z pracy), a gdy usuniesz się z ich pola widzenia – zgasną. Jednak włączniki ruchu możesz zastosować również w mieszkaniu. Sprawdzą się zwłaszcza na korytarzach, klatkach schodowych i w innych miejscach, w których Twoje osobiste bezpieczeństwo zależy od dostępności światła. Urządzenia te najlepiej pasują do oświetlenia LED, które jest mniej wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie, niż tradycyjne żarówki.

Bezdotykowe włączniki ruchu – oświetlenie szaf

Inną często realizowaną instalacją wykorzystującą tak dotykowe, jak i bezdotykowe czujniki ruchu jest montaż oświetlenia LED w szafie lub garderobie. Wykorzystywany jest tu czujnik ruchu o odmiennym działaniu – oznacza to w praktyce, że światło włącza się gdy znika przedmiot znajdujący się pierwotnie w polu detekcji. Przykładowo, otwierając drzwi usuwasz je z pola widzenia czujnika, zatem podaje on napięcie na oświetlenie, a Ty cieszysz się zastaną w szafie (np. w barku) jasnością. Zamykasz drzwi – i światło gaśnie. Tego typu czujniki ruchu montowane są również w wielu toaletach i sterują automatycznym spłukiwaniem wody.

Czujniki ruchu w systemach alarmowych

Oczywiście sposobów, w jakie wykorzystasz czujnik ruchu, jest tyle, ile pomysłów przyjdzie Ci do głowy. Wykorzystywane bywają jako włączniki klimatyzacji lub ogrzewania (tak długo jak ktoś przebywa w pomieszczeniu) lub wspierają wykrywanie obecności pracowników np. w szczególnie niebezpiecznych pomieszczeniach. Istotne zastosowanie znalazł czujnik ruchu również w dziedzinie bezpieczeństwa – sklepy oferują kamery rejestrujące obraz jedynie po otrzymaniu informacji o ruchu. Niezależnie jednak od nich możesz samodzielnie (i zdecydowanie taniej!) zamontować czujnik ruchu w domowych systemach alarmowych. Najprostszą wersją będzie czujnik z gniazdkiem, do którego podepniesz dostępne urządzenia alarmowe – gdy tylko wykryje ruch, poda na nie zasilanie.

Zalety korzystania z czujników ruchu – postaw się po stronie EKO!

Dlaczego warto wykorzystać włączniki ruchu? Przemyśl poniższe punkty!

  • Oświetlenie LED sterowane przez czujnik ruchu to dodatkowa oszczędność energii. Ich pobór mocy jest niemal zaniedbywalny, a urządzenia działają tylko wtedy, kiedy są potrzebne.

  • Czujnik ruchu to wygoda – nie musisz myśleć o dostępności wyłączników i gniazd, bowiem urządzenia włączają się i wyłączają automatycznie.

  • W domu lub mieszkaniu wyposażonym w czujnik ruchu jest bezpieczniej – zarówno wewnątrz (np. oświetlenie korytarzy), jak i na zewnątrz (np. detekcja niechcianych gości w nocy).

Jakie parametry cechują czujniki ruchu? – nie tylko włączanie i wyłączanie LED

W naszej ofercie dostępne są czujniki ruchu o kilku stopniach ochrony. Dla zastosowań wewnętrznych wystarczy IP20, jednak na zewnątrz warto wybrać czujnik o klasie IP44 (w miejscu narażonym najwyżej na sporadyczny kontakt z wodą) lub IP65 (całkowicie pyłoszczelny i odporny na strugę wody z dowolnej strony). Proponujemy zarówno takie urządzenia, które cechuje prosty montaż (wystarczy je przykręcić lub wręcz wpiąć do gniazdka), jak i takie, przy których będzie trzeba wykonać więcej pracy (np. montaż podtynkowy). Niezależnie które wybierzesz, zwróć uwagę na poniższe uwagi.

Odległość i kąt detekcji – wykrywanie ruchu

W przypadku gdy czujnik ruchu zamierzasz wykorzystać by uruchamiać oświetlenie w szafie, jego zasięg działania powinien być możliwie krótki – kilka centymetrów będzie jak znalazł. Jeśli jednak myślisz o sterowaniu większym reflektorem, zdecyduj się na czujnik na podczerwień o większym zasięgu. Zazwyczaj najbardziej praktyczne operują w zakresie od sześciu do dwunastu metrów; przy krótszych odległościach przestają być użyteczne, a przy dłuższych – stają się zbyt czułe.
Ważny jest również zakres kątów obejmowany przez czujnik ruchu. Niektóre potrafią rejestrować poruszające się obiekty w 360°, podczas gdy inne jedynie 180°. Nie oznacza to jednak koniecznie, że są gorszej jakości – mogą nie być wrażliwe np. na drzewa lub ptaki w górnej połowie pola widzenia.

Regulacja parametrów – szybki dostęp do panelu sterowania

Trwałość materiałów to nie wszystko – aby czujnik był praktyczny i zapewnił oszczędność energii, warto wybrać taki, który posiada możliwość regulacji swoich funkcji, zwykle przy pomocy pokręteł. Co możesz zmieniać? Po pierwsze czułość, czyli wielkość ruchu, który aktywuje czujnik (nie chcesz, by np. spadający liść wiązał się z włączeniem oświetlenia LED). Po drugie, czas działania – zwykle w zakresie od 10 s do kilku lub kilkunastu minut po wykryciu ruchu). I po trzecie, poziom zmierzchu – uruchomienie czujnika zależy również od dostępności światła; tym pokrętłem ustalasz jak ciemno musi być, by czujnik się włączył.