W dzisiejszym artykule chcielibyśmy odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań przy wyborze oświetlenia LED a mianowicie jaką barwę światła wybrać. Dobrze dobrana barwa światła w zależności od pomieszczenia i jego przeznaczenia ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W okresie jesienno-zimowym kiedy sztuczne oświetlenie towarzyszy nam przez większość dnia jest to szczególnie istotne.

Barwa światła lub inaczej temperatura barwowa podawana jest w Kelwinach (k) i dzieli się na barwę ciepłą, neutralną oraz zimną. Najczęściej spotykane wartości zaczynają się od 2700k a kończą na 6500k i właśnie ten przedział będzie nas interesował.

 

Temperatura barwowa światła:

 

  • 2700k – 3000k (barwa ciepła) – najbardziej zbliżona barwa do tradycyjnej żarówki żarowej (ok 2700k). Tą barwę polecamy wybrać przede wszystkim do domów i mieszkań. Ciepła barwa światła pozwala się rozluźnić i zrelaksować, wprowadza przyjemną odprężającą atmosferę. Polecana jest szczególnie w pomieszczeniach w których odpoczywamy jak salon i sypialnia. Stosowanie ciepłej barwy światła jest niewskazane w pomieszczeniach w których pracujemy ponieważ utrudnia koncentrację.

  • 4000k – 4500k (barwa neutralna) – najbardziej uniwersalna i najczęściej wybierana barwa światła. Praktyczny wybór do każdego rodzaju pomieszczeń. Sprawdzi się zarówno do oświetlenia mieszkania lub domu jak również pomieszczeń służbowych, biur, magazynów, zakładów produkcyjnych. Naturalna barwa światła jest również często wybierana jako oświetlenie zewnętrzne. W przeciwieństwie do barwy ciepłej nie powoduje senności, sprzyja koncentracji i lepiej oddaje naturalne kolory otoczenia. Jest najbardziej zbliżona do naturalnego oświetlenia słonecznego.

  • 6000k – 6500k (barwa zimna) – zimna barwa światła stosowana jest przed wszystkim w miejscach pracy, najbardziej pobudza organizm i sprzyja koncentracji. Wybór barwy zimnej polecamy do wszelkiego rodzaju pomieszczeń biurowych, gabinetów lekarskich, magazynów, hal produkcyjnych. Zimne światło sprawdza się również jako oświetlenie dekoracyjne do miejscowego podświetlenia półek, schodów, elementów wystroju wnętrza, sufitów podwieszanych. Może być również wykorzystane do podświetlenia elewacji budynków, podjazdów wejść do budynków.

 

    Oświetlenie LED w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami jest nie tylko energooszczędne ale również bardziej uniwersalne. Dzięki możliwości wyboru temperatury barwowej światła możemy dopasować oświetlenie do każdego pomieszczenia w zależności od jego przeznaczenia i naszych osobistych preferencji. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami LED. Życzymy udanych zakupów.