Rozsądnie wybrany zasilacz LED będzie służył przez wiele lat, stabilizując i chroniąc przed przepięciami. Tym samym będzie on kluczowym elementem ledowego systemu oświetleniowego. Warto wiedzieć, że zasilacze ledowe dzielą się na stałoprądowe i stałonapięciowe, a ich dobór nie zawsze jest prosty i oczywisty. Zastanawiasz się, jaki zasilacz do LED wybrać? Czym różnią się od siebie poszczególne modele i co trzeba wiedzieć, żeby dokonać najlepszego wyboru? Podpowiadamy!

Czym są zasilacze ledowe i do czego służą?

To urządzenia elektroniczne, które konwertują napięcie sieciowe (230 V AC) na prąd stały o niskim napięciu (np. 12 V DC). Są odpowiednie do zasilania diod LED. Jest to niezbędne, ponieważ wymagają one stałego prądu o określonej wartości, aby działać prawidłowo i wydajnie.

Zasilacze pełnią kilka kluczowych funkcji. To m.in.:

stabilizacja prądu. Zasilacze ledowe zapewniają stały prąd dla diod LED, niezależnie od wahań napięcia w sieci energetycznej. Jest to ważne, ponieważ diody LED są wrażliwe na zmiany prądu i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli otrzymują zbyt dużo lub zbyt mało prądu;
ochrona przed przepięciami, zwarciami i innymi zagrożeniami elektrycznymi,
regulowanie jasności oświetlenia (tę funkcję ma wiele modeli ).

Zasilacze są niezbędnym elementem każdego systemu oświetlenia LED. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy dla zapewnienia prawidłowego działania diod i ich długiej żywotności.

Zasilacze stałonapięciowe i stałoprądowe

To, jaki zasilacz do LED będzie najodpowiedniejszy, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest jego typ. Rozróżniamy 2 główne typy zasilaczy:
stałonapięciowe: zapewniają stałe napięcie wyjściowe, niezależnie od pobieranego prądu. Są odpowiednie dla zastosowań, w których używane są diody LED o tej samej charakterystyce prądowo-napięciowej,
stałoprądowe: zapewniają stały prąd wyjściowy, niezależnie od napięcia na diodach LED. Są odpowiednie dla zastosowań, w których używane są diody LED o różnych charakterystykach prądowo-napięciowych.

Dobierz moc do instalacji

Przy wyborze odpowiedniego zasilacza kluczowy jest dobór odpowiedniej mocy. Jeśli znasz moc wszystkich odbiorników, możesz to łatwo policzyć. W przypadku braku instrukcji z podaną mocą, pomnóż pobierany prąd przez napięcie zasilania. Przy obliczeniach weź pod uwagę, czy Twój system oświetleniowy jest wyposażony w sterowniki czy ściemniacze.Pamiętaj, aby nie wybierać zasilaczy z mniejszą mocą niż wyliczona. Przeciwnie – wybierz taki, który będzie miał jeszcze zapas mocy.

Jakie są rodzaje zasilaczy ledowych?

Zasilacze LED dzielą się na modułowe, montażowe i hermetyczne. Ich dobór zależy od rodzaju i parametrów systemu oświetleniowego. Oto, czym się charakteryzują i czym się od siebie różnią.

Zasilacze modułowe

Są wszechstronnymi urządzeniami, które znajdują zastosowanie w wielu instalacjach. Można je montować w obudowach lub w szynach DIN. Idealnie sprawdzają się tam, gdzie istnieje swobodny obieg powietrza lub nie jest wymagana wodoszczelność. Ich głównym zadaniem jest zasilanie sprzętu korzystającego z niskiego napięcia – zwykle 12V (choć dostępne są także wersje dla 24 V). Modułowe zasilacze wspierają oświetlenie LED, takie jak taśmy czy żarówki i można je łatwo połączyć z większymi systemami oświetleniowymi.

Zasilacze montażowe

Większość z nich jest wyposażona w uchwyty i zaciski, które ułatwiają montaż bezpośrednio na danej powierzchni (ściana, sufit). To świetna opcja, dzięki której nie będziesz już musiał używać dodatkowych narzędzi. Zasilacze montażowe można więc szybko i łatwo zamontować wszędzie tam, gdzie jest źródło zasilania. Uważaj jednak na pomieszczenia, w których panuje duża wilgotność i słaby obieg powietrza, np. łazienki. Zasilacze montażowe, jak również te modułowe mogą się tu nie sprawdzić. W takim przypadku wybierz te hermetyczne.

Zasilacze hermetyczne

To, co je odróżnia od pozostałych to szczelna konstrukcja. Dzięki niej do wnętrza zasilacza nie dostają się: wilgoć, brud czy kurz. To świetna opcja, jeśli szukasz rozwiązania do łazienki, garażu lub innego pomieszczenia, w którym panują trudne warunki. Dobrze sprawdzą się też na zewnątrz i wszędzie tam, gdzie potrzebny jest zasilacz „do zadań specjalnych”.

Jak dobrać zasilacz do taśm LED?

Dobierając zasilacze LED do taśm, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. To zapewni odpowiednią funkcjonalność i wydajność oświetlenia. Pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie wymagań technicznych Twojego oświetlenia, w tym taśm LED. Skup się na najważniejszych kwestiach, takich jak: wymagane napięcie zasilania, moc, rodzaj połączeń (czy są jednokolorowe, RGB czy RGBW) i długość taśmy.

Następnie dokładnie oblicz moc potrzebnego zasilacza i dobierz odpowiednie napięcie. Przykładowo, taśmy LED zazwyczaj wymagają zasilania o napięciu wyjściowym 12 VDC lub 24 VDC. Ważne jest, aby wybrać zasilacz stałonapięciowy, który zapewni stabilne zasilanie.

Przed finalnym wyborem zasilacza upewnij się, że ma on wystarczającą moc, aby zasilić wszystkie podłączone taśmy LED. Zaleca się wybór zasilacza, który ma zapas mocy co najmniej 20% ponad minimalne wymagania. To zapewni niezawodność i trwałość całego systemu oświetleniowego.

Grunt to bezpieczeństwo!

O tym, jaki zasilacz do LED wybrać, może decydować wiele czynników. Jednak najważniejszym z nich powinno być bezpieczeństwo. Wybieraj tylko takie zasilacze, których producent jednoznacznie wskazuje, że są wyposażone we wszystkie niezbędne zabezpieczenia:

przeciążeniowe (chroni zasilacz przed długotrwałym poborem prądu przekraczającym jego znamionową moc),

zwarciowe (w przypadku zwarcia zasilacz automatycznie się wyłącza),

przed przegrzaniem (wyłącza się automatycznie i wraca do pracy dopiero po ustaniu przyczyny).

Dodatkowe funkcje zasilaczy LED

Niektóre zasilacze są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak:

ściemnianie (daje możliwość regulacji jasności oświetlenia LED),

timer (pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia LED o określonych porach dnia),

zdalne sterowanie (za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona).

Na te aspekty zwróć uwagę, jeśli montujesz taśmy LED

Wybierając zasilacz do popularnych ledowych taśm, zwróć uwagę przede wszystkim na:

moc (minimum 20% większa od mocy taśmy LED),

długość taśmy (przy dłuższych odcinkach, podziel taśmę i użyj oddzielnych zasilaczy),

typ (w większości domowych zastosowań wystarczy zasilacz stałonapięciowy),

zabezpieczenia,

jakość (wybieraj zasilacze renomowanych producentów).

Zasilacze LED z naszej oferty

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zasilaczy sprawdzonych marek, m.in. Ecolight, SKOFF i Nextec. Ich prawidłowy dobór wpływa na wyższą energooszczędność, jakość świecenia i żywotność diod LED. Dlatego też tak ważne jest, aby dopasować zasilacz do rodzaju oświetlenia i jego parametrów. W ofercie Eleoo znajdują się wydajne i bezpieczne zasilacze do żarówek, taśm ledowych oraz opraw zintegrowanych. Wiele z proponowanych przez nas modeli jest kompatybilna ze standardowymi puszkami elektrycznymi.