Mimo dużej popularności oświetlenia LED, wiedza o jego montażu nie jest zbyt rozpowszechniona. Czynność ta może więc przysporzyć nieco trudności – szczególnie początkującym. Jednak nie zawsze trzeba wzywać fachowców i rezygnować z prób montażu. O tym, jak podłączyć taśmę LED dowiesz się z przygotowanego artykułu. Dzięki zawartym w nim informacjom zdobędziesz wiedzę, jak zrobić to bezproblemowo, szybko i bezpiecznie!

Do wnętrz czy na zewnątrz? Zacznij od doboru odpowiedniej taśmy ledowej

Taśmy LED to jeden z popularnych rodzajów oświetlenia ledowego. Nic dziwnego, gdyż są dość proste w montażu, łatwo dostępne i przystępne cenowo. Jednak poszczególne taśmy LED różnią się od siebie ze względu na zastosowanie. Podstawowe wersje tego produktu, czyli te przeznaczone do użytku domowego (do wnętrz) mają szczelność na poziomie IP 20. Taśmy do użytku zewnętrznego powinny mieć szczelność na poziomie minimum IP 65. To pierwszy parametr, na jaki powinieneś zwrócić uwagę.


Kolejna kwestia to kolor przesłon zabezpieczających diody LED. Występują one w dwóch kolorach – mlecznym i przezroczystym. Mleczne zatrzymują ok 20% światła, dzięki czemu diody są mniej widoczne i wyglądają bardziej dekoracyjnie, estetycznie. Przezroczyste świecą w pełni; znajdują więc zastosowanie np. nad kuchennymi blatami.

Taśmy ledowe z naszego asortymentu dzielimy na:

SMD (Surface Mount Device) – są popularne ze względu na swoją wysoką jasność, energooszczędność i dostępność w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach,

RGB (Red, Green, Blue) – to taśmy kolorowe. Umożliwiają tworzenie efektów oświetleniowych z wieloma kolorami i dynamicznymi ich zmianami,

COB (Chip on Board) – wyróżniają się wysoką jasnością, doskonałą dystrybucją światła i mniejszymi stratami energii w porównaniu do innych taśm.


Taśmy LED to doskonały sposób na oświetlenie i dekorację – zarówno wnętrz, jak i terenu wokół domu. Jednak jak podłączyć taśmę LED? Pod warunkiem stosowania odpowiednich technik i narzędzi, nawet amator będzie w stanie podołać temu zadaniu. Najważniejsze, by instalacja była bezpieczna, trwała i zapewniała pożądany efekt.

Dobry plan i przygotowanie powierzchni to podstawa

Zanim przystąpisz do montażu, dokładnie zaplanuj, gdzie chcesz umieścić taśmy LED. Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i materiały potrzebne do montażu (taśmy LED, zasilacz, opcjonalnie - kontroler i profil aluminiowy oraz klej do montażu i ewentualne akcesoria montażowe). Przed montażem upewnij się, że powierzchnia, na której będziesz instalować taśmy, jest czysta, sucha i gładka. Jeśli to konieczne, oczyść ją z kurzu, brudu lub tłuszczu. To zapewni lepszą przyczepność taśmy.

Cięcie taśmy LED

Większość taśm LED można przyciąć do odpowiedniej długości, aby dopasować ją do konkretnego miejsca. Zwykle na taśmach znajdują się specjalne znaczniki. Są one umieszczone co kilka centymetrów i wskazują, gdzie można bezpiecznie przyciąć taśmę. Jeśli utniesz taśmę w innym miejscu niż wyznaczone, możesz uszkodzić diody LED lub przewody.

Jak podłączyć taśmę ledową samoprzylepną? Pora na montaż

Najpowszechniejszym sposobem montażu taśm LED jest użycie kleju, który zwykle znajduje się na jej odwrocie. Delikatnie odklej ochraniacz z klejem i dokładnie przylep taśmę do przygotowanej powierzchni. Staraj się utrzymać ją w linii prostej i równo. Jeśli planujesz umieścić taśmy LED w miejscach o dużej wilgotności, zaleca się stosowanie specjalnych klejów wodoszczelnych lub profili aluminiowych. Zapewniają one dodatkową ochronę i trwałość.


Po zamontowaniu taśmy podłącz ją do odpowiedniego zasilacza, który dostarczy niezbędną energię elektryczną. Uwaga! Oświetlenie LED RGB wymaga montażu zasilacza ze sterownikiem. Upewnij się, że zasilacz ma odpowiednią moc i napięcie, aby zapobiec przeciążeniu lub uszkodzeniu taśmy LED. Sprawdź teraz, że taśma działa prawidłowo.

Zabezpieczenie instalacji

Po zakończeniu montażu warto zabezpieczyć instalację taśm LED. Szczególnie w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne lub warunki atmosferyczne (na zewnątrz). Można to zrobić przez zastosowanie specjalnych osłon, profili aluminiowych lub nakładek ochronnych.

Jak podłączyć taśmę w profilach?

Samoprzylepne taśmy LED są bardzo proste w montażu. Jednak wiele rodzajów taśm wymaga montażu za pomocą profili aluminiowych. Taśmy są wówczas zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i zewnętrznymi. Jak je zamontować?

  1. Umieść paski w profilach za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Zanim jednak to zrobisz, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu powierzchni.
  2. Podłącz taśmę LED do zasilacza. Czas na lutowanie. Jego rodzaj jest zależny od posiadanego zasilacza:

– hermetyczny lutuj na zasadzie: plusy do plusów, minusy do minusów,

– modułowy – dokręć przewody do transformatora.

Uwaga! Taśmy ledowe w wersji RGB mają 4 złącza elektryczne.

  1. Za pomocą wkrętów, uchwytów lub taśmy dwustronnej (najmniej trwałe rozwiązanie) zamocuj wypełnione taśmą profile.
  2. Podłącz instalację do prądu.

Ważne informacje

Taśma LED, zasilacz, sterownik – jaka jest kolejność podłączania?

sama taśma LED: zasilacz > listwa LED,

taśma LED i sterownik > zasilacz, sterownik, taśma LED,


Każdy zasilacz jest wyposażony w wejście (INPUT) i wyjście (OUTPUT). Do wejścia podłącza się wysokie napięcie 230 V, a do wyjścia – taśmę LED.

Istnieje możliwość łączenia taśm LED w dłuższe odcinki:

szeregowo: przy taśmach o mocy 12 V do 5 m w ciągu, a przy taśmach 24 V do 10 m w ciągu.

Które rozwiązanie wybrać?

Taśmy LED są uniwersalnym źródłem światła. Można je wykorzystać w wielu miejscach – zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. O tym, jak podłączyć taśmę LED decyduje jej rodzaj. Dlatego też zwróć na to uwagę podczas zakupu. Taśmy montowane na taśmę samoprzylepną nie należą do najtańszych rozwiązań. Są one jednak bardzo łatwe w montażu i nie wymagają lutowania. Taśmy montowane w profilach wymagają nieco bardziej technicznych umiejętności, jednak są tańszą opcją. Jeśli wahasz się, jaki rodzaj oświetlenia LED wybrać, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy w wyborze i podpowiemy, jak podłączyć taśmę LED. W naszym asortymencie znajdziesz nie tylko same taśmy, ale również wszystkie niezbędne akcesoria do ich podłączenia: zasilacze, sterowniki, profile, klosze i inne.